11475-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Verktyg, lås, nycklar, gångjärn, fästen, kedjor och fjädrar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Järnhandelssortiment- verktyg och verkstadskemikalier
Referensnummer: C 2022-0927
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44500000 Verktyg, lås, nycklar, gångjärn, fästen, kedjor och fjädrar
II.1.4.
Kort beskrivning
Forskningsverksamheten på Chalmers tekniska högskola bedrivs med understöd från ett antal verkstäder utspritt på flera olika institutioner.
Arbetet vid verkstäderna kräver verktyg samt tillbehör och vid behov även kvalificerad rådgivning från leverantör, exempelvis vid bearbetning av material med speciella egenskaper som skall kunna bearbetas i olika typer av maskiner.
Behov av verktyg och tillbehör finns också hos vaktmästerier och servicepersonal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24950000 Kemiska preparat, 42130000 Kranar, ventiler och liknande anordningar, 43800000 Verkstadsutrustning, 44100000 Konstruktionsmaterial och tillhörande föremål, 44160000 Rörledningar, ledningar, foderrör, rör och liknande föremål, 44316000 Järnhandelsartiklar, 44510000 Verktyg, 44511000 Handverktyg
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Om upphandlingen
Forskningsverksamheten på Chalmers tekniska högskola bedrivs med understöd från ett antal verkstäder utspritt på flera olika institutioner. Större delen av arbetet i dessa utgörs av kvalificerad prototyptillverkning för forskningsändamål samt framtagning av kursmaterial inom olika institutioner.
Arbetet vid verkstäderna kräver ofta kvalificerad rådgivning från leverantör, exempelvis vid bearbetning av material med speciella egenskaper som skall kunna bearbetas i olika typer av maskiner. Behov av verktyg och tillbehör finns också hos vaktmästerier och servicepersonal.Upphandlingen avser:Handverktyg, elhandverktyg, mätverktyg, fästelement, kap och slip, verkstadskemikalier, VVS och tryckluft, redskap och övrigt sortiment.