114753-2022 - ResultatSverige-Uppsala: Blodpåsar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Blodpåsar
Referensnummer: VF2020-00037
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33141613 Blodpåsar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av blodpåsar till Blodcentraler.
Syfte och bakgrund
Denna upphandling syftar till att tillgodose ingående regioners behov av Blodpåsar med tillhörande utrustning enligt kravspecifikation.
Avtalsperiod
Avtalets beräknade startdatum: 2022-04-01. Avtalsstarten kan förskjutas till följd av överprövning eller andra oförutsedda händelser.
Avtalets beräknade slutdatum: 2027-03-31
Avtalslängden är 60 månader med möjlighet till 2 st förlängningsoptioner à 12 månader.
Anledning till den förlängda ramavtalstiden är att livslängden på den utrustning som används är mycket längre än 4 år och att vid byte av leverantör måste maskinparken bytas ut mot den nya leverantörens utrustning. Detta medför även att den nya utrustningen måste kopplas upp på Regionernas IT-system och detta kräver omfattande planering.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33141000 Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar, 33141600 Uppsamlingsbehållare och -påsar, dränageset och dylikt
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen