114784-2021 - ÄndringSverige-ÖREBRO: Byggnation av kontorsbyggnad
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnad kontor, Kexfabriken 2, Örebro
Referensnummer: 21/1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45213150 Byggnation av kontorsbyggnad
II.1.4.
Kort beskrivning
Nybyggnation av kontorsbyggnad i Örebro på fastigheten Kexfabriken 2. Kontorsbyggnaden har fem våningar och en yta (BTA) på ca 12 400 kvm. Byggnaden kommer utföras enligt Miljöbyggnad.