Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Qualification of tenderer for negotiated procedure for framework for components to Agusta Westland 139
Referensnummer: 18-01241
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34731700 Helikopterdelar
II.1.4.
Kort beskrivning
Qualification of tenderer for negotiated procedure for framework for components to Agusta Westland 139.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Long nose fuselage enhanced NVG equipped Increased gross weight 6800kg
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34730000 Delar till flygplan, rymdskepp och helikoptrar, 34731700 Helikopterdelar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Long nose fuselage enhanced NVG equipped increased gross weight 6800kg.
Kit external double hoist Goodrich
Del nr: 2
Ytterligare CPV-kod(er) 34514200 Upphissningsrigg, 34730000 Delar till flygplan, rymdskepp och helikoptrar, 34731700 Helikopterdelar, 35000000 Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning, 35112000 Räddnings- och nödutrustning, 42400000 Lyft- och hanteringsutrustning samt delar till sådan utrustning, 42410000 Lyft- och hanteringsutrustning
Kit external double hoist Goodrich.
Kit full ice protection system
Del nr: 3
Ytterligare CPV-kod(er) 34730000 Delar till flygplan, rymdskepp och helikoptrar, 34731700 Helikopterdelar, 35000000 Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning, 35112000 Räddnings- och nödutrustning
Kit full ice protection system.
Kit emergency floats Aerazur-Zodiac Aerosafety Systems
Del nr: 4
Ytterligare CPV-kod(er) 34521400 Livbåtar, 34730000 Delar till flygplan, rymdskepp och helikoptrar, 34731700 Helikopterdelar, 35000000 Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning, 35112000 Räddnings- och nödutrustning
Tilldelningskriterier Pris är inte det enda upphandlingskriteriet och alla kriterier anges endast i upphandlingsdokumenten
Kit Trakka A800 searchlight NVG
Del nr: 5
Ytterligare CPV-kod(er) 34730000 Delar till flygplan, rymdskepp och helikoptrar, 34731700 Helikopterdelar, 35000000 Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning
Kit Trakka A800 searchlight NVG.
Avionics
Del nr: 6
Avionics.