114841-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Uddevalla: Dryckesautomater
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kaffemaskiner
Referensnummer: KS 2018-00059
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42968100 Dryckesautomater
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av kaffemaskiner inklusive tillbehör (kaffe, te, choklad) samt service. Upphandlingens syfte är att få till stånd ett ramavtal med en leverantör.
Uddevalla kommun uppskattar att värdet för denna upphandling beräknas vara ca 2 100 000 kr per år.
Antalet kaffemaskiner är för närvarande ca 65 stycken vilka är placerade på ca 55 enheter.
Maskinerna har hyresavtal och ca 2/3 av kontrakten kommer att löpa ut inom det närmaste halvåret och de resterande avtalen succesivt under 2018-2021.
Eftersom dryckernas smak är viktig kommer bedömningar från en referensgrupp att ingå i anbudsutvärderingen. En del i utvärderingen består därför i att på plats i kommunen genomföra en anonym provsmakning av anbudsgivarnas sortiment och kaffemaskiner.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15860000 Kaffe, te och liknande produkter, 15861000 Kaffe, 39711310 Elektriska kaffebryggare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av kaffemaskiner inklusive tillbehör (kaffe, te, choklad) samt service.