114845-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Speciella näringsprodukter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
VF2017-0030 Del 1 Sondnäringar och kosttillägg
Referensnummer: VF 2017-0030
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15880000 Speciella näringsprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen.
Upphandlingens referensnummer och benämning är:
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar följande produktgrupper:Sondnäringar, kosttillägg och övriga relaterade näringsprodukter.
Nutritionspump, aggregat, sprutor, gastrostomiportar, sonder och liknande annonseras senare i separat upphandling.
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till:55 milj kr, dock kan inga volymer garanteras.
Avtalsperiod.
Avtalets beräknade startdatum:
Avtalets beräknade slutdatum:
Avtalslängden är 24 månader med möjlighet till st förlängningsoptioner à månader.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15882000 Dietprodukter, 33692200 Produkter för parenteral nutrition, 33692300 Enteral nutrition
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalets beräknade startdatum: 2018-10-01.
Avtalets beräknade slutdatum: 2020-09-30.
Avtalslängden är 24 månader med möjlighet till 2 st förlängningsoptioner à 12 månader.