114857-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Autoklaver
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Pharma autoklav
Referensnummer: K 2020-8077
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33191110 Autoklaver
II.1.4.
Kort beskrivning
Karolinska Universitetssjukhuset eftersöker en fristående Pharma-autoklav för
GMP-verksamhet.
Pharma-Autoklaven ska vara designad, tillverkad, testad, dokumenterad och uppfylla nuvarande euGMP regler samt GAMP 5.
Föremål för upphandling
Karolinska Universitetssjukhuset (hädanefter kallat Karolinska) eftersöker en fristående Pharma-autoklav för GMP-verksamhet. Pharma-Autoklaven (vidare kallad autoklav/-en) ska vara designad, tillverkad, testad och dokumenterad enligt 5.1 och uppfylla nuvarande euGMP regler samt GAMP 5.
Autoklaven ska sterilisera gods med vattenånga samt sterilisera gods till en GMP-anläggning, exempelvis: rostfritt stål, glas, plast, vätskor (i stängda och slutna kärl), renrumstorkdukar, avfall (biosafety class 2) och svetsade papper/plastpåsar. Autoklaven ska även kunna sterilisera slutförpackade läkemedel.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33191000 Utrustning för sterilisering, desinfektion och hygien, 33191100 Steriliseringsapparat
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen