Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-Upphandling SFHM
Referensnummer: Dnr 414:1-2.5.1/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
SFHM inbjuder härmed leverantörer till att delta i upphandlingen av IT-tjänster, genom att lämna in ansökningar att få inkomma med anbud i enlighet med denna inbjudan.
Upphandlingen av IT-tjänster kommer att genomföras i enlighet med lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU) med tillämpning av reglerna för förhandlat förfarande med föregående annonsering i 6 kap. LOU.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72246000 Konsulttjänster för system, 72250000 System- och stödtjänster, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster, 72500000 Datortjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen