2. Förfarande
Förfarande
Titel: Samordnande Projekteringsledare (Bygg och Anläggning) till T5 PBI Pir G
Beskrivning: Swedavia AB äger, driver och utvecklar ett nätverk av tio svenska flygplatser. Bolaget genomför just nu en utbyggnad av Stockholm Arlanda Airport. Projekt T5 PBI Pir G befinner sig i ett tidigt skede i bygghandlingsprojekteringen för kommande utbyggnader. Projektet behöver nu resurssätta en samordnande projekteringsledarroll för pirbyggnaden. Huvuduppdraget beräknas påbörjas under februari 2026 och kommer att pågå till juni 2028, därefter finns option för att förlänga uppdraget för att agera stöd under byggtiden vilken förväntas pågå under perioden 2028-2036. Uppdraget är på 80-100% och närvaro på plats kommer att krävas minst 50% av arbetstiden.
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:124638:Lot:1