114931-2020 - PlaneringSverige-Sundbyberg: Rivning av byggnader och schaktning
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Renovering Kv. Vargen
Referensnummer: FV 2020-000040
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45110000 Rivning av byggnader och schaktning
II.1.4.
Kort beskrivning
Renovering och konvertering Kv. Vargen 2, Skogsbacken 13-33, Friluftsvägen 4-26 i Sundbyberg.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45110000 Rivning av byggnader och schaktning, 45210000 Byggnadsanläggning, 45220000 Väg- och vattenbyggnad samt byggnadsverk, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45320000 Isoleringsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45340000 Montering av stängsel, räcken och säkerhetsutrustning, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45430000 Golvbeläggning och väggbeklädnad, 45440000 Målning och glassättning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Fastigheten Kv. Vargen 2 byggd 1951 med adress Skogsbacken 13-33, Friluftsvägen 4-26 består av 27st lokaler med 2146 kvm uthyrningsbar yta, 238st lägenheter med 1364 kvm uthyrningsbar yta samt 12st garageplatser.
Effektmål/Nyttomål
Åtgärderna syftar till att förädla fastigheternas värde av ekonomiska, sociala och publika skäl.
Projektmål
• Bevara kulturvärde
• Konvertera lokalytor till bostadsytor, där så är lämpligt
• Ny ventilation
• Ny el
• Ny VS
• Installation av solceller
• Byggnadsteknisk energieffektivisering
• Ytskiktsrenovering i lägenheter inklusive målning av köksluckor
• Erbjuda tillval avseende köksrenovering
• Kvarboende under ombyggnadstiden
Tidsmål
Projektavslut 2021-12-31.