Tilldelning på andra upphandlande myndigheters vägnar
Den upphandlande myndigheten handlar på andra upphandlande myndigheters vägnar: nej
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Intraokulära linser.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Varor
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Östersund.
Nuts-kodSE322 Jämtlands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Region Jämtland Härjedalen har för avsikt att upphandla intraokulära linser som ska användas vid gråstarrsoperationer. Linserna skall vara förladdade i injektor, av one piece typ för implantation i kapselsäcken.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
33731110 Intraokulära linser
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.