Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulter till SCB:s tjänsteexport
Referensnummer: A2019/0307
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling
II.1.4.
Kort beskrivning
SCB har för avsikt att teckna ramavtal gällande konsulttjänster för områdena Mål- och resultatstyrning samt Metodstöd inom nationalräkenskaper och hushållsundersökningar för SCB:s internationella verksamhet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72227000 Konsulttjänster för dataanalys, 79313000 Resultatuppföljning, 79330000 Statistiktjänster, 79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 79421000 Projektledning, förutom bygg – och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen