Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tvättjänster
Referensnummer: ÄN 2019/00143-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar tvätt och efterbehandling av egenägt tvättgods samt kringhörande transporter.
Uppdraget avser främst tvätt som arbetskläder, brukartvätt och kundtvätt inom förvaltningen Vård och omsorg. Vidare innefattar uppdraget tvätt av elevkläder inom förvaltningen Barn och Fritid.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 7 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen