114990-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Chefsutbildning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ledning och ledarskap Västmanland
Referensnummer: DU-UPP18-0319
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80532000 Chefsutbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Västmanland (köpare) genomför upphandling avseende ramavtal för konsulttjänster inom ledning och ledarskap i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
Denna upphandling består av följande:
A) Ledning och ledarskap
Förändringsledning och förbättringskunskap
Ledningsgruppsutveckling
B) Ledarutveckling och ledarskap
Morgondagens chef
Grundläggande ledarskap för ledare utan formellt ledarskap och nya chefer
Ledarskap för erfarna chefer, Utvecklande ledarskap
Strategiskt ledarskap, Indirekt ledarskap
Ledarskap ST-läkare
C) Ledarstöd och ledarskap
Grupphandledning för chefer, "Train the Trainer"
Handledarutbildning för yrkesverksamma inom vården
Handledarutbildning för läkare
Ledarstöd
Tjänsten ska i huvudsak utföras i Västmanlands län, största delen i Västerås.
Köparen avser att teckna upphandlingskontrakt med max tre (3) leverantörer för respektive del – A, B, C, som kommer att avropas enligt rangordning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79411000 Allmän organisationsrådgivning, 79998000 Coachning, 80500000 Utbildningstjänster, 80570000 Personlighetsutvecklande utbildning, 80590000 Handledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Aktuell upphandling
Anbud kan lämnas på en, två eller samtliga tre delar.
Köparen avser att teckna upphandlingskontrakt med max tre (3) leverantörer för respektive del – A, B, C, som kommer att avropas enligt rangordning. Köparen har rätt att anta samma leverantör för mer än en del utifrån den bedömning som görs för respektive del – A, B och C. Leverantör som rangordnas som nr ett (1) inom respektive del anlitas så länge de kan leverera. Därefter går avropsförfrågan till nummer två (2) o.s.v.
Denna upphandling ersätter nuvarande upphandlingskontrakt, DU-UPP14-055. Det kan finnas avrop som pågår även efter kontraktstiden.
Köparen har för avsikt att genomföra separata upphandlingar av konsulttjänster inom områdena management. Dessa tjänster ingår således inte i denna upphandling.