114995-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Växjö: Medicinska specialisttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Distansgranskning av radiologiska undersökningar samt mammografiscreening
Referensnummer: 19RGK382
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85121200 Medicinska specialisttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattar distansgranskning av radiologiska undersökningar samt mammografiscreening med tillhörande
Utlåtanden. I uppdraget ingår att leverera tjänster i enlighet med detta
Förfrågningsunderlag. Omfattning av uppdraget specificeras i kravspecifikation i detta underlag.
Uppdraget innebär att leverantören ska leverera ett komplement till befintliga verksamheter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85111800 Patologiska tjänster, 85120000 Läkarvård och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen