115031-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – Utkontrakterat center för systemintegration (ICC)
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelUtkontrakterat center för systemintegration (ICC)
BeskrivningKarlstads kommun har idag ett kompetenscenter för utveckling och förvaltning av tekniska systemintegrationer. Centret bedrivs utkontrakterat och bemannas av externa konsulter. Ledning och styrning av teamet sker via egna resurser hos Förvaltning IT vid IT-avdelningen. Innevarande kontrakt löper ut 2024-09-01 varvid ny upphandling av förmåga nu behöver ske. Upphandlingen förväntas leda till ett avtal för fortsatt leverans av tjänst för ICC:s åtaganden och en för kommunen fördelaktig och kostnadseffektiv balans mellan förvaltning, drift och nyutveckling. Ny ICC-partner behöver kunna växlas in i lösning i god tid innan nu befintligt avtal löper ut så att kompetensöverföring säkras på ett bra sätt.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:78257:Lot:1