115033-2018 - ResultatSverige-Jönköping: Rengörings- och polermedel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Maskindiskmedel och kemtekniska produkter
Referensnummer: 17/241
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39800000 Rengörings- och polermedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Jönköpings kommun avser att upphandla: Maskindiskmedel till maskiner med doseringsutrustning samt kemtekniska produkter.
Inledning.
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud i enlighet med detta förfrågningsunderlag avseende maskindiskmedel och kemtekniska produkter.
Detta omfattas av följande produktområden:
— Maskindiskmedel och omfattar maskiner med doseringsutrustning,
— Rengöringsprodukter.
Larm för doseringsutrustning till slutet system.
Beställaren ser ett mervärde om doseringsutrustningen för slutna system varnar när medlet är slut genom ett ljudligt och visuellt larm. Uppfylls detta så ges ett mervärde. Om detta uppfylls, ska Leverantören vid anmodan kunna visa att de uppfyller detta.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39830000 Rengöringsmedel, 39831000 Tvättmedel, 39831200 Tvätt, disk och rengöringsmedel, 39831210 Maskindiskmedel, 39831250 Sköljmedel, 39831300 Golvrengöringsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen