2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ärendehanteringssystem Kundcenter och IT
Beskrivning: Nu genomför Luleå kommun en upphandling avseende kontrakt på ett verksamhetssystem som primärt ska stödja ärendeprocesser inom Kundcenter och IT, men även processer i kommunkoncernens övriga verksamheter.
Intern identifierare: KLF 2025/1933
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72211000 Programmering av system- och användarprogram
Ytterligare klassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72240000 Systemanalys och programmering, 72246000 Konsulttjänster för system, 72250000 System- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72268000 Tillhandahållande av programvara
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Ärendehanteringssystem Kundcenter och IT