115252-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Svedala: Gasformiga bränslen
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Natur- och biogasupphandling
Referensnummer: 19/4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
09120000 Gasformiga bränslen
II.1.4.
Kort beskrivning
Gemensamt upphandlar:
Svedala kommun, organisationsnummer 212000-1074
Bostadsaktiebolaget Svedalahem, organisationsnummer 556201-2517
Svedala Exploaterings AB, organisationsnummer 556191-3715
Natur- och biogas.
Syftet med upphandlingen är att förse Beställaren med leverans av fysisk biogas alternativt naturgas, med möjlighet till att göra prissäkringar på bio- och naturgas. Samt säkerställa Beställarens offentliga upphandlingar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
09100000 Bränslen
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen