115253-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Växjö: Tryckning och tillhörande tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tryckeriförmedlare och grafisk konsult
Referensnummer: 18RGK519
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79800000 Tryckning och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser tryckeriförmedling och stöd av grafisk konsult
Bakgrund
Denna upphandling avser genomförande av uppdrag som tryckeriförmedlare och grafisk konsult. Vid genomförande av uppdrag ska vid behov och beroende på uppdraget, avstämning ske med den/de leverantör som Region Kronoberg har tecknat avtal med gällande t.ex. reklambyråtjänster eller annan berörd leverantör. Nedanstående riktlinjer ska beaktas vid utförande av uppdrag.
http://dokpub.regionkronoberg.se/OpenDoc.aspx?Id=33146
http://www5.ltkronoberg.se/Om-landstinget/Arbomr/Information-och-kommunikation/Grafisk-profil/
Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar som anges i detta förfrågningsunderlag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79810000 Tryckning, 79820000 Trycktjänster, 79822500 Grafisk formgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
En god kommunikation är en viktig förutsättning för att invånare och medarbetare aktivt ska kunna bidra till att uppnå Region Kronobergs vision "Ett gott liv i ett livskraftigt Kronoberg". Våra långsiktiga mål är: - Nöjda invånare med fortsatt stort förtroende för vår verksamhet. - Attraktiv arbetsgivare med medarbetare som trivs och utvecklas.
— Effektiv verksamhet med hög kvalitet. - Hållbar ekonomi i balans.