11529-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskrona: Säkerhetstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bevakningstjänster och larmmottagning
Referensnummer: 2017/4062 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79710000 Säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser uppdrag att tillgodose de upphandlande myndigheternas samlade behov av:
— Larmmottagning,
— Områdesbevakning med ronderingar,
— Trygghetsjour,
— Larmutryckningar,
— Låsöppningar,
— Åtgärdsservice,
— Personlarm,
— Parkeringsövervakning inom kvartersmark (en annan leverantör för parkeringsövervakning på allmän platsmark).
Tjänsten.
Larmmottagning.
Områdesbevakning med ronderingar.
Trygghetsjour.
Larmutryckningar.
Låsöppningar.
Åtgärdsservice.
Personlarm.
Parkeringsövervakning inom kvartersmark (annan leverantör för parkeringsövervakning på allmän platsmark).
I problemorienterad områdesbevakning ingår att bevaknings/säkerhetsföretaget i samråd med kunden kan komma att använda väktare vid uppkommit problem med klotter eller skadegörelse etc.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79711000 Larmövervakningstjänster, 79713000 Vakttjänster, 79715000 Patrullering, 98351110 Tjänster utförda av parkeringsvakter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Parkeringsövervakning inom kvartersmark (en annan leverantör för parkeringsövervakning på allmän platsmark).
Samverkan med Räddningstjänsten Östra Blekinge.
Syftet med samverkan är att minska tiden från det att olyckan eller branden inträffar till dess att släck- eller annan räddningsinsats påbörjas i avsikt att rädda liv och/eller begränsa skadeutfallet. Leverantörens väktare som normalt rör sig inom Karlskrona kommun har stora möjligheter att kunna vara på plats före räddningstjänsten och därmed påbörja insats i ett tidigare skede.