Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tömning av enskilda avloppsanläggningar inom Avfallshantering Östra Skaraborg
Referensnummer: AÖS2018.0007
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90513600 Avlägsnande av slam
II.1.4.
Kort beskrivning
Slamtömning av enskilda avloppsanläggningar inom AÖS kommuner. Det vill säga Falköping, Hjo, Karlsborg, Tibro och Töreboda. Kan även bli så att Mariestad, Gullspång och Skara kommuner kommer att ingå i upphandlingen fast då från och med 1.1.2020 då dessa två avtal går ut 31.12.2019.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90513000 Hantering av ofarligt avfall, 90513700 Transport av slam, 90513800 Behandling av slam, 90513900 Hantering av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen