2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal lås & låstjänster
Beskrivning: Upphandlingen avser leverans och montage av lås och låstjänster. Region Jämtland/Härjedalen använder sig idag av lås och låssystem från Assa, KABA, Bewator och iLOQ. Utöver låsarbeten omfattar avtalet även installation av tillhörande lås till passersystem, inklusive både elektromekanisk samt mekanisk låsning. Upphandlingen innefattar en option avseende byte låssystem
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 44520000 Lås, nycklar och gångjärn
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:125750:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 98395000 Låssmedstjänster