Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Miljöundersökning för Citadellsfogen
Referensnummer: 18/33
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45111250 Markundersökningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Inför planerad exploatering av området Citadellsfogen måste markens lämplighet utredas, vidare måste eventuella föroreningar i marken kartläggas för att en korrekt masshantering ska kunna ske. Denna undersökning syftar till att ta fram erforderligt underlag för att faställa aktuell föroreningssituation i mark, sediment och grundvatten. Den ska även översiktligt klargöra de geotekniska förutsättningarna för byggnation av byggnader, bro och gator.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71351500 Markundersökningstjänster, 71510000 Tomtundersökningstjänster, 90700000 Miljötjänster, 90715000 Föroreningsundersökningar, 90715200 Undersökningar av andra utsläpp
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen