Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende VVS-konsulttjänster
Referensnummer: STEM 2018/77
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71321300 Konsulttjänster inom VA
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för utförande av uppdrag inom VVS-konsulttjänster, främst avseende ombyggnation av kommersiella lokaler (kontor, lager, produktion och handel). Uppdraget omfattar VVS-konsulttjänster kopplade till främst värme, ventilation, sanitet, kyla, sprinkler och styr för de fastigheter som S:t Erik Markutveckling AB förvaltar.
S:t Erik Markutveckling AB avser ingå ramavtal med tre Konsulter under förutsättning att så många uppfyller ställda krav.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71321200 Konstruktion av värmesystem, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation, 71322200 Konstruktion av rörledningar, 71340000 Integrerade byggtekniska tjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Antal månader: 48
Detta kontrakt kan förlängas: nej