Typ av upphandlande myndighet Annan typ: Arbetsgivar- och intresseorganisation
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rekryteringstjänster
Referensnummer: 17/14
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79600000 Rekryteringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen ska resultera i att SKL genom tecknande av ramavtal med rangordnade leverantörer på varje anbudsområde enligt avsnitt 1.3, erhåller kompetenta och pålitliga leverantörer för rekrytering av medarbetare.
Upphandlingen är indelad i åtta anbudsområden, anbudsområde A-H. Anbudsområdena är indelade efter det unika behov av expertis som SKL har. Rekryteringar sker inom SKL:s samtliga verksamhetsområden. Det är möjligt för anbudsgivare att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden, se upphandlingsdokumenten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: A-H
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 79610000 Personalförmedling, 79635000 Bedömningstjänster vid rekrytering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
—Anbudsområde A - Chefer inom IT.
—Anbudsområde B - Chefer inom kommunikation.
—Anbudsområde C - Övriga chefer.
—Anbudsområde D - Handläggare inom IT.
—Anbudsområde E - Handläggare inom kommunikation.
—Anbudsområde F - Övriga handläggare.
—Anbudsområde G - Förhandlare/arbetsrättsjurist.
—Anbudsområde H - Administratörer.