Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggledning mark
Referensnummer: 19/12
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71540000 Byggteknisk ledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser konsulter för byggledning av markentreprenader för AB Svenska Bostäder inklusive dotterbolaget Stadsholmen AB (nedan beställaren).
Konsulten ska arbeta i nära samarbete med beställarens projektledare, trädgårdssamordnare och landskapsarkitekter, -ingenjörer samt övriga konsultgrupper som deltar i projekten. Uppdragen avser om- och nybyggnadsentreprenader samt gårdsombyggnader på beställarens fastigheter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen