115376-2023 - ResultatSverige-Nacka: Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Velamsund Ridanläggning
Referensnummer: KFKS 2022/00827
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45212000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Velamsund Ridanläggning har en befintlig byggnad i mycket dåligt skick som ska rivas för att ge plats åt en nybyggnation av stallet. Stallet ska inrymma ca 50 hästar och alla ska vara uppstallade på box. Utöver detta finns två politiska beslut om att ersätta befintligt ridhus med en ny byggnad samt att bygga ytterligare ett ridhus, ett ponnyridhus.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen