115379-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Åstorp: Juridiska tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dataskyddsombud
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79100000 Juridiska tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
När EU:s dataskyddsförordningbörjar tillämpas i Sverige upphör personuppgiftslagen att gälla och personuppgiftsombudens uppdrag enligt personuppgiftslagen kommer därmed att upphöra.
Perstorps, Åstorps och Örkelljunga kommuner avser nu att upphandla en leverantör som kan utförauppdraget som dataskyddsombud för samtliga angivna kommuner.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71319000 Sakkunnig juridisk hjälp, 79111000 Juridisk rådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen