115383-2022 - ÄndringSverige-Uppsala: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Provtagningsstolar, undersökningsbritsar, gynstolar, bårtransportunderreden, akutvagn
Referensnummer: UPPH2021-00160
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling syftar till att teckna ramavtal, för succesiva leveranser efter avrop, för Regionerna Uppsala, Dalarna, Sörmland, Västmanland, Örebro, Gävleborg och Värmland avseende provtagningsstolar, bårtransportunderrede, undersökningsbritsar, ultraljudsbrits samt gynstol och kombigyn enligt beskrivning i dessa upphandlingsdokument med tillhörande bilagor.
Idag finns avtal med Caretec i Forserum AB, Vegoria Produktion AB, Sjöbloms sjukvårdsutrustning AB och Oscar Medtec AB.
Behandling av personuppgifter
Information om hur Region Uppsala behandlar personuppgifter redogörs för i bilaga 1C Behandling av Personuppgifter.
Anbudstidens utgång
Anbud ska vara ingivet till Mercell TendSign senast 2022-03-02 23:59. Anbud som inkommer efter anbudstidens utgång får inte prövas.