115405-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Utbildningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utbildningar och stöd i coachande ledarskap
Referensnummer: 17071/UF,2-5474/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80500000 Utbildningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
I samband med fokus på coachande förhållningssätt för chefer och ledare på KI vill Ledarutveckling på KI upphandla utbildningar och in-house tjänster inom coachande samtal mot individer och grupper samt konflikthantering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79998000 Coachning, 80510000 Specialutbildning, 80511000 Personalutbildning, 80532000 Chefsutbildning, 80570000 Personlighetsutvecklande utbildning, 80590000 Handledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Målgruppen:Chefer, ledare och medarbetare på KI som i samråd med egen chef eller som deltagare i ett internt chefsutvecklingsprogram ska och vill utveckla förmågan att coacha medarbetare och grupper. Deltagare ska kunna tillgodogöra sig utbildningen i öppen kurs externt eller internt i grupp.
Form av utbildningen:Modul 1: Coachande ledarskap mot individer på svenska och på engelska: Utbildning i modulform à 2 x 2 dagar. Minst 2 öppna kurstillfällen per termin på svenska respektive engelska. Modul 2: Coachande ledarskap för grupper (gruppcoaching) på svenska och på engelska: Utbildningen i modulform à 2 x 2 dagar. Minst 2 kurstillfällen per termin.
In-house leveranser av liknande utbildningsmoduler ovan: Leverantör ska kunna leverera liknande men KI-anpassade utbildningsmoduler (som specifierat ovan) på engelska och svenska, som in-house leverans internt på KI. In-house leveranserna ska vara anpassade till KI och Institutionens behov och krav. Rollspel i samband med tjänsen ska utgå ifrån KI-egna fall och utarbetas i samarbete mellan leverantör och KI. In-house leveranser ska vid behov kunna samlevereras med KI-interna ledarutvecklingskonsulter.
Leverantören ska vara partner till KI:s ledarutvecklingsfunktion och verka för ett utvecklande och regelbundet samarbete.
Anbud ska lämnas för samtliga delar av upphandlingen.
Beräknat avtalsvärde är 1 300 000 SEK.
KI lämnar ingen volymgaranti. Anbudsgivare åtar sig att leverera mot det faktiska behov som uppstår under avtalstiden.