115465-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Kalmar: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggtjänster Mörbylånga kommun
Referensnummer: 2018-12
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren avser att, inom område bygg, upphandla byggtjänster.
Beställarens leveransställen är belägna i Mörbylånga kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45110000 Rivning av byggnader och schaktning, 45112000 Grävning och schaktning, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45220000 Väg- och vattenbyggnad samt byggnadsverk, 45236000 Markanläggning, 45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, 45261000 Uppförande av taklag, takläggning och tillhörande arbeten, 45262000 Bygg- och anläggningsarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, med undantag för takarbeten, 45262100 Arbete på byggnadsställning, 45262300 Betongarbeten, 45262500 Murning och tegelläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45320000 Isoleringsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45332000 VA- och dräneringsarbeten, 45340000 Montering av stängsel, räcken och säkerhetsutrustning, 45350000 Maskintekniska installationer, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45421000 Snickeriarbeten, 45430000 Golvbeläggning och väggbeklädnad, 45432000 Golvläggning och -beläggning samt tapetsering, 45440000 Målning och glassättning, 45450000 Övriga färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan.
Ni inbjuds att inkomma med anbud i rubricerad upphandling enligt detta upphandlingsdokument med tillhörande bilagor.
I upphandlingsdokumentet benämns Mörbylånga Bostads AB, Mörbylånga Fastighets AB samt Mörbylånga kommun som ”beställaren” och anbudsgivaren ”leverantören”.
Beställarens ombud i upphandlingen är Kalmar kommun, Serviceförvaltningen, Upphandlingsenheten.
Kontaktpersoner.
Kontaktperson för upphandlingen:
Upphandlare Fredrik Wahlstedt, tfn: 0480-45 05 28.
e-post: fredrik.wahlstedt@kalmar.se
Sista anbudsdag.
Anbud ska lämnas elektroniskt via Visma TendSign senast 18 april 2018.
Upphandlande myndighet.
Upphandlande myndighet och beställare är Mörbylånga Bostads AB organisationsnummer 556528-7629, Mörbylånga fastighets AB organisationsnummer 556186-5667 och Mörbylånga kommun organisationsnummer 212000-0704.
Omfattning.
Beställaren förbinder sig emellertid inte att avropa en viss kvantitet, utan antagen leverantör är skyldig att leverera beställarens verkliga behov.
Upphandlingsform.
Upphandlingen genomförs som ett öppet förfarande enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
Tillhandahållande av upphandlingsdokument.
Upphandlingen genomförs via Visma TendSign. Beställaren kommer att tillgängliggöra upphandlingsdokumentet elektroniskt via Visma TendSign.
För att få tillgång till systemet krävs en inloggning som är unik för leverantörens organisationsnummer och som överensstämmer med det organisationsnummer som anbud lämnas ifrån. Tekniska frågor om systemet ställs till Visma TendSign support per e-post: tendsignsupport@visma.com. Manual, instruktionsfilm och vanliga frågor och svar finns på www.tendsign.com/support. TendSign support har öppet vardagar 07.00-17.00.
Anbudets giltighetstid.
Leverantören ska vara bunden av sitt anbud t.o.m. 31.8.2018. Om upphandlingen blir föremål för överprövning kan beställaren begära att leverantören förlänger sitt anbuds giltighetstid. Leverantör som inte förlänger anbudets giltighetstid anses inte längre delta i upphandlingen.
Ersättning.
Leverantören erhåller ersättning enligt det i anbudet angivna priset.