115486-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Larmsystem
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Funktion för Trygghetsskapande teknik
Referensnummer: FN 2017/00647-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35121700 Larmsystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Västerås stad inbjuder härmed till anbudsgivning avseende driftavtal för funktionen trygghetsskapande teknik för äldreboenden, äldreboenden med demensboende och servicehus.
Bland de boenden Västerås stad har finns 19 st. boenden (olika fastigheter) med totalt 1052 st. lägenheter för särskilda boenden och boenden med särskild service. De här boendena står inför behovet av att byta ut den trygghetsskapande tekniken som finns, under åren 2018 - 2022.
Det finns också ett behov ur omvårdnadsperspektiv att med stöd av ny teknik öka de boendes möjlighet till trygghet, aktivitet och integritet, samtidigt kan även verksamheten ges möjlighet till metodutveckling.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35121700 Larmsystem, 38822000 Fjärrstyrda larmanordningar, 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 79711000 Larmövervakningstjänster, 35125000 Övervakningssystem, 64216000 Elektroniska meddelande- och informationstjänster, 32270000 Digital överföringsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen