115489-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Städning av byggnader
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvård evenemangsfastigheter i Norrköping och Linköping
Referensnummer: UH-2018-13
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90911200 Städning av byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser lokalvård(regelmässig städning, storstädning (hög höjd), golvvård och fönsterputs av evenemangsfastigheter i Norrköping och Linköping.
De fastigheter som omfattas är Louis De Geer (inkl. lokaler i kontors- och konferensfastigheten ”Vingen”, Flygeln, Värmekyrkan, ”Strykbrädan”), Östgötateaterns teaterhus i Norrköping och Linköping, kontor och verkstadslokaler kopplade till Östgötateaterns verksamhet samt en övernattningslägenhet. För uppdraget finns tre olika beställare, förutom Norrevo Fastigheter AB även Louis De Geer Konsert & Kongress i Norrköping AB och Scenkonstbolaget i Östergötland AB.
Avtal kommer att tecknas i 2 år from 1,1,2019 med möjlighet till förlängning 1 + 1 år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90911200 Städning av byggnader, 90911300 Fönsterputsning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtal kommer att tecknas i 2 år from 1.1.2019 med möjlighet till förlängning 1 + 1 år.