115489-2022 - Frivillig förhandsinsynSverige-Visby: Medicinsk utrustning
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hjälpmedel för andning
Referensnummer: TN 2022/571
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Andningstränare PEP/IMT-system för spädbarn, barn, ungdomar samt vuxna. Masker, set med väska samt tillhörande engångsartiklar
Region Gotland har för avsikt att teckna avtal med Mediplast AB, Malmö, angående andningshjälpmedel.
Avtalet ska gälla från och med 2022-04-01 till fram och med 2023-12-31. Avtalets totala kostnad under denna period kommer att uppgå till 130 000 kronor.
Laglig grund är lag (2016:1145) om offentlig upphandling. Tillämpligt lagrum är 19 a kap 9 § som reglerar annons om avsikt att direktupphandla.
Förfarandet är direktupphandling.
Avtalsspärr tillämpas enligt 20 kap 3 § som reglerar avtalsspärr vid annons om avsikt att tilldela kontrakt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33157000 Utrustning för gasbehandling och annan andningsstödjande utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen