115491-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Byggkonsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektledare för lokalförsörjning
Referensnummer: EUI 18 002
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71315200 Byggkonsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Göteborgs universitet står inför flera stora strukturella förändringar vad gäller lokaler och lokalförsörjning. För att kunna genomföra och leda denna utbyggnad och ombyggnad behöver universitetet, utöver egna anställda, konsulter som är erfarna projektledare med djup kunskap i lokalplanering,fastighetsekonomi och förändringsarbete.
För mer information om vårt strategiska lokalförsörjningsarbete, läs på: http://medarbetarportalen.gu.se/lokalforsorjning/.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72224000 Konsulttjänster för projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bakgrund.
En hållbar och inspirerande arbetsmiljö är viktigt för att möta förväntningar och en ökad internationell konkurrens. Universitetets studenter och anställda behöver nya rum för lärande, fler studieplatser, bättre forskningsmiljöer, utbildningslokaler för ny pedagogik, mötesplatser som attraherar och trivsamma arbetsplatser.
Göteborgs universitet uppför just nu ett helt nytt hus för humanister vid Näckrosdammen, vi ska bygga nytt för jurister och ekonomer på Vasagatan, skapa ett nytt kluster för forskning och utbildning inom life science tillsammans med Sahlgrenska universitetssjukhuset, uppföra helt nya byggnader för naturvetare och medicinare på Campus Medicinareberget, vi ska samla utbildning och forskning om konst vid Götaplatsen, ett tillgängligt, demokratiskt och hållbart universitetsbibliotek ska växa fram vid Korsvägen, framtidens lärare ska utbildas i nya byggnader innanför Vallgraven, våra samhällsvetare har växtverk i Haga och kring Linnéplatsen m.m.
Göteborgs universitet har 8 fakulteter med 39 institutioner och är ett av landets få cityuniversitet. Det kan beskrivas som ett stadscampus med byggnader samlade i mindre universitetsområden integrerade i den blandade staden. De flesta av våra byggnader är egna solitärer inplacerade i stadens väv och med ett delat ansvar för staden och dess liv. Vi har bara ett tydligt campusområde på toppen av Medicinareberget där närhet till Sahlgrenska universitetssjukhuset är avgörande för universitetets medicinska och naturvetenskapliga forskning, utbildning och samverkan.
Universitet i Sverige äger inga egna fastigheter. I Göteborg hyr vi cirka 390 000 kvm av ett antal hyresvärdar. Kostnaden för lokaler motsvarar idag cirka 10 % av universitetets totala omsättning på cirka 6 MDSEK.
På väldigt kort tid ska nu hela universitetet förändras. Detta innebär att våra hyresvärdar och vi tillsammans kommer att göra investeringar för flera miljarder i nya byggnader. Fastighetsägarna leder byggprojekten men det är vi på funktionen för Strategisk fastighetsutveckling som programmerar och formar varje byggnad innan våra studenter, forskare, lärare och anställda till slut fyller dem med innehåll.