Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetskläder för kök till Kriminalvården
Referensnummer: 2018-18873
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 18110000 Arbetskläder för män
II.1.4.
Kort beskrivning
Kriminalvården med organisationsnummer 202100-0225 upphandlar ett ramavtal för anskaffning av arbetskläder för kök. Målsättningen med upphandling är att på ett kostnadseffektivt sätt anskaffa kläder som håller en bra kvalitet, är funktionella och har en bra hållbarhet.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 18130000 Specialarbetskläder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen