Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI Gatuvy, Snedbilder, Ortofoto
Referensnummer: 22/49
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79960000 Foto- och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
För att skapa förutsättningar inför kommande upphandling, vill Örebro kommun bilda sig en
uppfattning om marknaden och dess leverantörer med syfte att tillvarata erfarenheter och kunskaper.
Vi genomför därför en RFI, där leverantör ges möjlighet att i ett tidigt skede lämna information,
synpunkter och svar på frågeställningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48326100 Digitalt kartläggningssystem, 71354100 Digital kartläggning, 71354200 Flygkartstjänster, 71621000 Teknisk analys eller konsulttjänster, 79961200 Flygfotografering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ansvarig myndighet för denna RFI är Örebro kommun, organisationsnummer 212000-1967.
Örebro kommun kommer genomföra två upphandlingar, dels en för flygfotografering inklusive framtagande av ortofoto och snedbilder med option på flygburen laserskanning, dels en för gatuvybilder med option på markburen laserskanning.
För flygfotografering beräknas området vara ca 200 km2 och för gatuvybilder beräknas väglängden vara ca 800 km.