Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Naturvårdsinriktad skötsel - Västerbottens län
Referensnummer: 512-1991-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 77000000 Jordbruks-, skogsbruks-, trädgårds-, vattenbruks- och biodlingstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Länsstyrelsen Västerbotten upphandlar biologiska skötselåtgärder inom naturreservat och andra liknande områden i Västerbottens län. Syftet med denna upphandling är att tillgodose behovet av en rad olika typer av skötselåtgärder kopplade till restaurering och förvaltning av naturtyper inom skyddade områden under kommande treårsperiod.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 4 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Område 1 - Åsele, Lycksele, Malå, Sorsele, Storuman, Vilhelmina och Dorotea
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 77000000 Jordbruks-, skogsbruks-, trädgårds-, vattenbruks- och biodlingstjänster, 77200000 Skogstjänster, 92533000 Tjänster i naturreservat
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: 2
Del nr: 3
Del nr: 4
Del nr: 5
Del nr: 6
Område 2 - Umeå, Skellefteå, Nordmaling, Bjurholm, Vännäs, Vindeln, Robertsfors och Norsjö
Del nr: 7
Del nr: 8
Del nr: 9
Del nr: 10
Del nr: 11
Del nr: 12