Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnad Noleredsskolan F-6
Referensnummer: 21/6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Göteborgs Stad Lokalförvaltningen inbjuder till projekttävling för nybyggnad av Noleredsskolan F-6 inklusive separat byggnad för idrott, Skolan har det övergripande konceptet ”Väderleken. Där dagsljus prioriteras över alla årstider”.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande:
Göteborg
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen