Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tredjepartsbesiktning
Referensnummer: FM2022-26714
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 42400000 Lyft- och hanteringsutrustning samt delar till sådan utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten har behov av att i sin verksamhet få viss utrustning tredjepartsbesiktigad. Utrustningen återfinns vid platser där Försvarsmakten bedriver verksamhet, inom hela Sverige.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 42400000 Lyft- och hanteringsutrustning samt delar till sådan utrustning, 50712000 Reparation och underhåll av maskinteknisk utrustning i byggnader, 71631000 Teknisk besiktning