2. Förfarande
Förfarande
Titel: Västfastigheter Sahlgrenska Life Hus 1 Etapp 1
Beskrivning: Sahlgrenska Life Hus 1 ingår i ett samlat Life Science-kluster tillsammans med Hus 2 och Hus 3. Sahlgrenska Life Hus 1 är beläget på Sahlgrenska sjukhuset, Hus 3 på Medicinareberget och Hus 2 är en länkbyggnad över Per Dubbsgatan som kopplar samman Hus 1 och Hus 3. Sahlgrenska Life är en investering för framtidens vård och forskning och en av de största satsningarna i Life Science i Norden. Med Sahlgrenska Life skapas förutsättningar där forskning och utbildning verkar i ett nära och ömsesidigt utbyte mellan vård och näringsliv. Sahlgrenska Life Hus 1 är en byggnad med elva våningsplan ovan mark samt ett kulvertplan. På byggnadens tak finns en helikopterflygplats med landningsbana och uppställningsplats för helikopter. Byggnadens bruttoarea är cirka 61 000 kvm. I Hus 1 planeras forskningslokaler för Regional laboratoriemedicin samt Biobank Väst. Det planeras även för tre vårdverksamheter - en ny akutmottagning med tillhörande ambulanshall, en intensivvårdsavdelning och en operationsavdelning. Genomförandet av projektet Sahlgrenska Life Hus 1 utförs i etapper. Förberedande arbeten pågår vilket omfattar ledningsomläggningar, evakuering och rivning av befintliga byggnader samt en viss del schaktarbeten. Etapp 1, som denna upphandling avser, omfattar bland annat fortsatta schaktarbeten, grundläggning, yttre VA samt en fullt färdig stomme som till största del utgörs av prefabricerade element. I efterföljande Etapp 2 kommer fortsatta arbeten med klimatskal, stomkompletteringar och installationer genomföras. I Etapp 2 ska det även byggas en mindre teknikbyggnad söder om Hus 1 samt utföras finplanering av marken runt om Hus 1. I samband med detta arbete ska Göteborgs Stad bredda Per Dubbsgatan lokalt och flytta hållplatsläget västerut. Förfrågan avseende Etapp 1 planeras att publiceras i Tendsign som LOU-upphandling öppet förfarande under vecka 15. Planerad igångsättningstid för Etapp 1 är preliminärt mars/april 2026. Planerad färdigställandetid av Etapp 1 är september 2028.
Intern identifierare: SFSS 2024-01927
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45215100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård
Ytterligare klassificering (cpv): 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45215000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälso- och socialvård, krematorier och offentliga toaletter