2. Förfarande
Förfarande
Titel: Instrument för HPV- genotypning
Beskrivning: Klinisk mikrobiologi, Laboratoriemedicin, Region Dalarna avser att investera i utrustning för genotypning av humant papillomavirus (HPV). Med begreppet utrustning avses i denna upphandling instrumentation och mjukvara för HPV-genotypning från cellprover med påvisad HPV. Utrustningen ska även inkludera överföring av detekterad HPV-typ(er) till aktuellt laboratoriedatasystem. Denna upphandling omfattar även förbrukningsmaterial, reagens, service, reservdelar och tillbehör till upphandlad utrustning.
Intern identifierare: HSN 2023/8422
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: ja
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Ytterligare klassificering (cpv): 33100000 Medicinsk utrustning, 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Administrativa föreskrifter
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Upphandlingskontrakt
Beskrivning: Klinisk mikrobiologi, Laboratoriemedicin, Region Dalarna avser att investera i utrustning för genotypning av humant papillomavirus (HPV). Med begreppet utrustning avses i denna upphandling instrumentation och mjukvara för HPV-genotypning från cellprover med påvisad HPV. 14 olika HPV-typer ska kunna detekteras och differentieras. Utrustningen ska även inkludera överföring av detekterad HPV-typ(er) till aktuellt laboratoriedatasystem (Laboratory Information Systems, hädanefter benämnt LIS). Aktuellt LIS är CGM Analytix. Denna upphandling omfattar även förbrukningsmaterial, reagens, service, reservdelar och tillbehör till upphandlad utrustning.