Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift och utveckling av kommuniktionsnät
Referensnummer: UH-2017-170
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingsföremålet omfattar drift och utveckling av internt datakommunikationsnät - tjänster och produkter för trådbaserat och trådlöst nätverk för lokaler som nyttjas av kommunen. Det interna datakommunikationsnätet omfattar core-nät, distributions-nät och access-nät.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen