115691-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Reklam och marknadsföring
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Pr-kommunikation
Referensnummer: 20/175
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79340000 Reklam och marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen för utförande av PR- & kommunikationstjänster är uppdelad i två (2) områden, delområde 1 som innefattar PR (Public Relations), PA (Public Affairs) och strategisk kommunikation och delområde 2 som innefattar reklambyråtjänster. För båda delområden kommer avtal att tecknas med en (1) leverantör på varje delområde och varje delområde är oberoende av varandra, varpå det kan vara två olika leverantörer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79341100 Reklamrådgivning, 79342000 Marknadsföring, 79416000 Public relations
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalstid
Avtalet träder i kraft vid undertecknande av båda parter (Akademiska Hus och tilldelad leverantör), dock tidigast 15.5.2021 och avses gälla i två (2) år. Efter fast avtalstid har beställaren möjlighet att förlänga avtalet med ett (1) + ett (1) år.
Krav på utförande - allmänt
Konsulten ska under pågående uppdrag underrätta Akademiska Hus om hur arbetet fortskrider. Konsult ska omedelbart informera Akademiska Hus om eventuell försening eller om budget beräknas avvika mer än 10 % av godkänd projektbudget.
Uppstartsmöte och uppföljningsmöten
Leverantören ska delta i uppstartsmöte som anordnas av Akademiska Hus. Vid detta möte tas frågor upp som har samband med tjänsterna och avtalet. Uppstartsmötet hålls dagtid och leverantören ska delta med den för avtalet avsedda uppdragsledaren samt offererad personal. Ersättning för deltagande i uppstartsmöte utgår inte.
Uppföljningsmöten ska hållas, om någon av parterna har behov av detta, två (2) gånger per år. Ersättning för deltagande i uppföljningsmöten utgår inte.
Samtliga möten ska hållas hos Akademiska Hus i Göteborg/Stockholm/digitalt.
Språk
Då Akademiska Hus koncernspråk är svenska är det viktigt att leverantören och dess personal, vilka utför tjänster åt Akademiska Hus, behärskar svenska i tal och skrift mycket väl.
Tillgänglighet
Leverantören ska vara anträffbar på telefon under helgfria vardagar under kontorstid, 9 - 17.
Grafisk profil
Leverantören ska arbeta utifrån Akademiska Hus grafiska profil.
Underleverantör
Om leverantören anlitar underleverantör ansvarar leverantören för denne som för sin egen verksamhet.
Huvudsaklig kontaktperson
Leverantören ska under avtalstiden tillhandahålla en kontaktperson som ska fungera som Akademiska Hus kontakt i frågor som rör uppdragen. Kontaktpersonen ska ha en samordnande roll och kan vara en av personerna som har offererats för utförande av tjänsterna eller annan person inom organisationen.