115704-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Vänersborg: Medicinska informationssystem
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-stöd – Upphandling av kärnsystem – Framtidens vårdinformationsmiljö (FVM).
Referensnummer: 17/42
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48814000 Medicinska informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Västra Götalands läns landsting/Västra Götalandsregionen genomför en upphandling av ett kärnsystem med tillhörande tjänster.
Kärnsystemet kommer vara det framtida IT-system som vårdpersonal kommer att ha som huvudsakligt stöd. Kärnsystemet ska vara ett välintegrerat besluts-, kunskaps-, process-, analys- och administrativt stöd.
Upphandlingen avser livslångt nyttjande och implementering. För en mer utförlig beskrivning av upphandlingsföremålet, se Bilaga 2, Beskrivning av upphandlingsföremålet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 50324100 Systemunderhåll, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen