115723-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Elektriska maskiner, apparater och förbrukningsvaror samt elektrisk utrustning; belysning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elmateriel.
Referensnummer: 16FMV10617
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31000000 Elektriska maskiner, apparater och förbrukningsvaror samt elektrisk utrustning; belysning
II.1.4.
Kort beskrivning
FMV avser att teckna rikstäckande ramavtal med maximalt 3 leverantörer med delvis förnyad konkurrensutsättning för köp av elmateriel inom följande E-nummerlistor:
00-09, 11-15, 17-18, 20-26, 28-29, 31-33, 35, 37-38, 40, 42, 45, 48-53, 58, 60, 62-63, 87.
Följande myndigheter är avropsberättigade på det kommande avtalet: FMV; Försvarsmakten, Fortifikationsverket, Sjöfartsverket, Statens Fastighetsverk, Polismyndigheten samt Totalförsvarets forskningsinstitut (FOI).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen