115731-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Medicinska förbrukningsartiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Suturer och staplingsprodukter.
Referensnummer: VF2016-0034
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för engångsprodukter och omfattar följande produktgrupper:
50-53: Suturer och ligaturer med tillbehör;
54-55: Inkontinensband och cervixband;
56-72: Nät, pluggar och biologiska implantat;
73-86: Staplers, portar, troakarer, ligeringstänger, clips och tillbehör;
87: Benvax88: Laparoskopisk Gastrisk Bypass (LGBP) kit;
89: Ultraljudsinstrument.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33141100 Förbandsartiklar; clips, suturer och ligaturer, 33141600 Uppsamlingsbehållare och -påsar, dränageset och dylikt, 33164000 Laparoskopiutrustning, 33183000 Ortopediska hjälpmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2016-0034 Suturer och staplingsprodukter.
87: Benvax;
88: Laparoskopisk Gastrisk Bypass (LGBP) kit;
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till: 36 000 000 SEK, dock kan inga volymer garanteras.
Avtalets beräknade startdatum: 1.10.2017. Avtalstarten kan förskjutas till följd av överprövning eller andra oförutsedda händelser.
Avtalets beräknade slutdatum: 30.9.2019.
Avtalslängden är 24 månader med möjlighet till 2 st. förlängningsoptioner à 12 månader.