115753-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Reparation och underhåll – Låstjänster och dörrmiljöer
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Låstjänster och dörrmiljöer
Beskrivning: Anbudsområder: Dörrmiljöer med elektriska låskomponenter Anbudsområde: Lås och Låstjänster Avtal kommer att tecknas med en leverantör per respektive anbudsområde, Dörrmiljöer samt Låstjänster.
Intern identifierare: 2026-016
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 50000000 Reparation och underhåll
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Dörrmiljöer med elektroniska låskomponenter
Beskrivning: Anbudsområder: Dörrmiljöer med elektriska låskomponenter Ramavtalet avser att täcka beställarens behov av montage, reparation och driftsättning av passersystem med tagg, montage av motorlås samt reparation och underhåll av elektriska låskomponenter såsom elslutbleck, tidur, motorlås, montage av kodlås, montage av dörrautomatik och branddörrstängare. Anbudsområde: Lås och Låstjänster Ramavtalet avser även att täcka beställarens behov av lås och låstjänster exklusive elektriskt påverkade låskomponenter. Med låstjänster avses till exempel montera nya lås/ låshus, beslag/ utrymninigsbeslag och dörrstängare, underhåll och reparation av gamla lås, tillverkning och kopiering av nycklar samt tillverkning av låscylindrar. Entreprenören ska kunna projektera, leverera och montera nya låssystem samt kunna utföra utökning eller omläggning av befintliga låssystem. Från entreprenaden undantas ny- och ombyggnationer där lås- och låstjänster ingår i entreprenaden. I samband med större projekt eller vid större enskilda inköp förbehåller sig beställaren rätten att begära in separata anbud. Avtal kommer att tecknas med en leverantör per respektive anbudsområde, Dörrmiljöer samt Låstjänster.
Intern identifierare: 1858855-0
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Lås och Låstjänster
Beskrivning: Ramavtalet avser även att täcka beställarens behov av lås och låstjänster exklusive elektriskt påverkade låskomponenter. Med låstjänster avses till exempel montera nya lås/ låshus, beslag/ utrymninigsbeslag och dörrstängare, underhåll och reparation av gamla lås, tillverkning och kopiering av nycklar samt tillverkning av låscylindrar. Entreprenören ska kunna projektera, leverera och montera nya låssystem samt kunna utföra utökning eller omläggning av befintliga låssystem. Från entreprenaden undantas ny- och ombyggnationer där lås- och låstjänster ingår i entreprenaden. I samband med större projekt eller vid större enskilda inköp förbehåller sig beställaren rätten att begära in separata anbud.
Intern identifierare: 1858856-1