Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/stockholm/Account/CreateAccount.aspx
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71314300 Konsulttjänster för energibesparing, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 71621000 Teknisk analys eller konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalet omfattar konsulttjänster inom miljö och energi i samband med fastighetsförvaltning, nybyggnads-, renoverings-, om- eller tillbyggnadsprojekt inom beställarens fastighetsbestånd.
Uppdrag kommer att variera i omfattning och storlek beroende på beställarens behov och på projektens storlek och komplexitet.